Айвазовський не читав книги
Взагалі не читав. Ну, може, в гімназії читав підручники, а потім кинув це діло. Він із Пушкіним товаришував, але його творів не читав. «Навіщо, — говорив Айвазовський, — читати мені книги? У мене і так є своя думка».
Всі дивувалися такій поведінці художника. І один сучасник принизливо назвав Айвазовського «місцем добродушного вірменя з архієреєм», нарікаючи, що митець говорить повільно, з акцентом і всі якісь не дуже цікаві речі. Це все тому, що книжок він не читає. У нього, мовляв, і так є своя думка!
Айвазовський мав джерело, ось у чому справа. Своє, особисте мінеральне джерело в маєтку поряд з Феодосією. Цей маєток художник заробив своїми картинами, дивовижними та чудовими морськими пейзажами. Він так писав море, що воно було як живе. Причому на море не дивився, не з природи писав. Просто із голови. Хоча море любив, звісно.
І ось у Феодосії почалася страшна посуха. Айвазовський взяв і подарував своє особисте джерело місту, що знемагає від спеки та спраги. На свої гроші проклав водогін, 25 верст труб. І напоїв все місто. Дарма. П'ятдесят тисяч відер води щодня отримували городяни із особистого джерела Айвазовського. Раз у нього є джерело — хай усі п'ють мінеральну воду.
Він гімназію у місті збудував на свої гроші. Театр. Ще багато різних культурних закладів. І напував усіх водою зі свого джерела. А чудові свої картини часто просто дарував.
Коли людина має джерело, їй немає особливої потреби читати книги. Він може собі дозволити їх не читати — це його особисте право. Він картини писав дивовижні, геніальні. А в 75 років з'їздив до Америки та Ніагарський водоспад написав. Коли йому читати було?
Нехай кожен займається своєю справою. Черпає зі свого джерела, якщо Бог дав йому. А якщо щедро ділиться з іншими така людина, так нічого його критикувати і книги йому пхати в руки. І писати про нього неприємне.
Кожному своє. А джерело було невичерпним. Там було все: і море, і гори, і земля, і небо, і літо, і зима, і люди, і птахи, і риби... Все було в джерелі. У першоджерелі. А книги та картини — це лише переказ. Відра з водою, якими поять спраглих.
Leave Айвазовський не читав книги to:
Read more #hive-165469 posts
Best Posts From Katheryna Savchenko
We have not curated any of catherineee's posts yet. But you can encourage our curation team to review posts by visiting them regularly and by referring other readers. Because we give priority to frequently read content.